⚠️ W okresie od 23/12 do 03/01 dział wsparcia ma ograniczoną liczbę pracowników ze względu na sezon urlopowy.
Czego szukasz?

Jak przyspieszyć działanie Vectorworks

Jeśli odczuwasz spadek wydajności lub niestabilność programu Vectorworks, wiemy, jak temu zaradzić. Może okazać się, że wystarczy zmiana kilku ustawień.

Można je dostosować na dwóch poziomach: w ustawieniach komputera oraz w ustawieniach Vectorworks. Jeśli problemy pojawiają się we wszystkich plikach, nawet zupełnie pustych, najpierw zaleca się sprawdzenie ustawień komputera i Vectorworks. Jeśli problemy występują tylko w określonych plikach Vectorworks, wtedy lepiej przyjrzeć się ustawieniom danego dokumentu.

Ustawienia komputera

Jeśli program Vectorworks jest niestabilny lub powolny w przypadku wszystkich plików Vectorworks – także pustych – skup się w pierwszej kolejności na następujących ustawieniach.

System operacyjny

Przede wszystkim upewnij się, czy Twój system operacyjny obsługuje Vectorworks. Możesz to sprawdzić w tabeli kompatybilności dla komputerów z systemem macOS lub Windows.

Jeśli posiadasz zbyt stary system operacyjny dla danej wersji Vectorworks, konieczna jest aktualizacja systemu. W tym celu możesz ewentualnie najpierw skontaktować się ze swoim specjalistą IT. Jeśli z kolei posiadasz zbyt nowy system operacyjny, wówczas zalecamy aktualizację oprogramowania Vectorworks do najnowszej wersji. Nasz zespół ds. sprzedaży chętnie dobierze dla Ciebie odpowiednie rozwiązanie.

Wymagania systemowe

Ważne jest, aby Twój komputer spełniał wymagania systemowe Vectorworks przewidziane do pracy w systemie macOS lub Windows.

Wymagania systemowe wyszczególnione w karcie „Absolutne minimum” umożliwiają uruchomienie Vectorworks, jednak w przypadku złożonych projektów (plików BIM, rozbudowanych modeli 3D lub złożonej geometrii 2D i 3D) zauważysz wyraźny spadek wydajności. W tym wypadku zalecamy co najmniej wymagania wymienione w karcie „Podstawowe”.  

Jeśli Twój komputer nie spełnia minimalnych wymagań systemowych, konieczny jest upgrade komputera. W tym celu możesz ewentualnie skontaktować się z przedstawicielem działu IT w Twojej firmie.

Karta graficzna

W przypadku komputerów z systemem Windows może zdarzyć się tak, że twoja karta graficzna korzysta z nieaktualnych sterowników. W takim wypadku sprawdź typ swojej karty graficznej i zaktualizuj sterowniki dla kart NVIDIA lub AMD. W systemie macOS nie jest to potrzebne: sterowniki aktualizują się automatycznie wraz z aktualizacją systemu operacyjnego.

W przypadku komputerów stacjonarnych z systemem Windows ważne jest, aby podłączyć monitor bezpośrednio do karty graficznej przeznaczonej do pracy w Vectorworks. Jeśli tego nie zrobisz, twój monitor może zacząć korzystać ze słabszej karty graficznej Intel, co znacznie obniży jakość obrazu. Z tego względu zalecamy, aby do podłączenia używać zawsze portu HDMI, który ma charakterystyczną budowę i łatwo go rozpoznać (zob. zdjęcie). Jeśli w komputerze z tyłu jednostki nie ma wejścia HDMI, skorzystaj z innego wejścia HDMI i postępuj zgodnie z instrukcjami komputera.  

Jeśli pracujesz na laptopie, sprawdź, czy w ogóle posiadasz kilka kart graficznych. Jeśli tak jest – twój laptop najprawdopodobniej korzysta standardowo ze słabszej karty Intel. Sparuj Vectorworks z mocniejszą kartą graficzną. W tym celu postępuj zgodnie z odpowiednią instrukcją, w zależności od systemu operacyjnego: macOS lub Windows.

Laptop

Upewnij się, że laptop jest podłączony do sieci. Wiele laptopów pracujących w trybie zasilania z baterii nie korzysta z optymalnego zarządzania energią, gwarantującego uzyskanie wysokiej wydajności.

Dlatego w laptopach z systemem Windows należy zdefiniować ustawienia baterii na tzw. „najwyższą wydajność”.

Program antywirusowy

Program antywirusowy może blokować oprogramowanie Vectorworks lub jego podstawowe składniki. Upewnij się, że Vectorworks jest skonfigurowany jako bezpieczny program w ustawieniach programu antywirusowego. Aby dowiedzieć się więcej, skontaktuj się ze wsparciem technicznym Twojego programu antywirusowego.

Niepotrzebne oprogramowanie

Wiele komputerów jest „przeładowanych” nieistotnymi czy niechcianymi programami oraz oprogramowaniem typu „bloatware”. Programy te są często standardowo preinstalowane i dostarczane z nowym komputerem i mogą nadmiernie zużywać jego zasoby. Niektóre programy mogą nawet zakłócać różne funkcje Vectorworks. Poproś przedstawiciela producenta Twojego komputera lub działu IT Twojej firmy o wskazanie domyślnych programów, które można usunąć, aby komputer działał szybciej i wydajniej.

Połączenie sieciowe

Bez problemów można przechowywać pliki Vectorworks na serwerze. Upewnij się jednak, że połączenie sieciowe jest stabilne. W przypadku jakichkolwiek problemów zwróć się o pomoc do przedstawiciela działu IT.

Instalacja programu Vectorworks

Domyślnie program Vectorworks zostanie zainstalowany w folderze „Program Files” (w systemie Windows) lub „Apps” (w systemie macOS). Podczas instalacji Vectorworks w innej lokalizacji mogą występować problemy ze stabilnością. W takim przypadku należy usunąć Vectorworks i ponownie zainstalować oprogramowanie we właściwej lokalizacji. Instalator automatycznie wskaże domyślną lokalizację.

Ustawienia funkcji Vectorworks

Preferencje Vectorworks

„Preferencje Vectorworks” znajdują się w menu Narzędzia/Ustawienia/Preferencje Vectorworks.

  • Sprawdź najpierw ustawienia w zakładce Autozapisywanie. Jeśli przechowujesz pliki Vectorworks na serwerze, ważne jest, aby ich kopie zapasowe przechowywać lokalnie. Jeśli kopie zapasowe również są przechowywane na serwerze, Vectorworks może stać się niestabilny ze względu na czas potrzebny do regularnego zapisywania pliku.
  • W przypadku użytkowników wersji starszej niż 2022, zwróć uwagę na parametr „Znaczniki nawigacji” w zakładce Widok. Jeśli komputer spełnia wymagania tzw. „absolutnego minimum” lub „podstawowego zastosowania” zgodnie z wymaganiami systemowymi, należy dostosować ten parametr. Wybierz opcję „Dobra wydajność i kompatybilność” lub „Najlepsza kompatybilność”, aby uzyskać bardziej płynne odświeżanie obrazu podczas powiększania rysunku.
  • W zakładce Ogólne nie należy zbytnio zwiększać wartości dla parametru „Cofanie operacji”. Im większa liczba operacji, tym więcej pamięci będzie wykorzystywał Vectorworks do zapamiętania tych czynności.
  • Nigdy nie zmieniaj lokalizacji folderu użytkownika w zakładce Foldery użytkownika. Przenoszenie folderu użytkownika może negatywnie wpłynąć na stabilność Vectorworks.

Preferencje dokumentu

Należy dokładnie sprawdzić te ustawienia, jeśli program Vectorworks wydaje się niestabilny lub działa wolno z określonymi plikami Vectorworks, ewentualnie ze wszystkimi plikami utworzonymi z tego samego szablonu lub dokumentu wyjściowego.

  • Opcja „Widok ujednolicony” jest domyślnie włączona. Znajdziesz ją w oknie „Preferencje dokumentu”, w zakładce „Archiwalne funkcje 2D”. Gdy opcja „Wyłącz widok ujednolicony” jest aktywna, Vectorworks będzie działał wolniej. Jeśli ze względu na metodę pracy jesteś zmuszony do wyłączenia tej opcji, skontaktuj się z naszym zespołem wsparcia technicznego, aby wspólnie omówić inne możliwości.
  • Jeśli zauważysz duże spowolnienie podczas rysowania w 3D, dostosuj ustawienia Trybu cieniowania. W tym celu przejdź do menu Widok/Renderowanie/Tryb cieniowania - ustawienia. Parametr „Jakość segmentacji” zdefiniuj jako „Niską”. Jeśli używasz parametru „Użyj cieni”, jego jakość ustaw na „Niską”. Podczas prezentowania modelu można ponownie poprawić jakość w ustawieniach okna widoku.
  • Jeżeli zamierzasz używać stylów szkicowania, stosuj je tylko w prezentacjach lub aktywuj jedynie tymczasowo. Praca na stałe ze stylami szkicowania spowalnia nawigację w Vectorworks.
  • Dzięki funkcji rzucanego cienia nadasz głębię rysunkowi 2D. Jeżeli zamierzasz go używać, stosuj go tylko w prezentacjach lub aktywuj jedynie tymczasowo. Im częściej stosujesz rzucany cień na rysunku, tym trudniej Ci będzie nawigować w Vectorworks. Zarządzanie tą funkcją jest prostsze, gdy aktywujesz opcję „Rzucany cień” na Pasku trybów.

Optymalizacja programu

  • W przypadku „uszkodzenia” środowiska roboczego, Vectorworks może działać powoli lub niestabilnie. Problem może być spowodowany migracją środowisk roboczych ze starszej wersji Vectorworks. Środowisko robocze może np. nie posiadać najnowszej wersji narzędzia, stąd będzie dochodzić do konfliktów. W takim wypadku otwórz domyślne środowisko robocze i sprawdź, czy problem nadal występuje. W tym celu przejdź do menu Narzędzia/Środowiska robocze i zaznacz właściwe środowisko. Aby uniknąć podobnych konfliktów, nie zalecamy „przenoszenia” środowisk roboczych do innej wersji Vectorworks.
  • Gdy zauważysz brak stabilności lub opóźnienia w działaniu programu, wykonaj te same czynności na innym komputerze innego użytkownika. Problemy mogą być również związane z danymi użytkownika. Jeśli Vectorworks pracuje płynnie na innym komputerze, skontaktuj się z naszym zespołem wsparcia technicznego. Pomoże on Ci dobrać właściwe ustawienia użytkownika.

Optymalizacja pliku

  • Po zaimportowaniu pliki DWG/DXF mogą powodować opóźnienia. Plik DWG/DXF importuj zawsze do pustego dokumentu, a następnie wyczyść go przed wklejaniem jego zawartości do rysunku. Jeżeli rysunek jest potrzebny tylko jako podkład, możesz zaimportować plik DWG/DXF do pustego dokumentu i powiązać go za pomocą korelacji z bieżącym dokumentem.
  • Dokument, nad którym dłużej pracujesz, może zawierać wiele niepotrzebnych zasobów. Z tego względu należy od czasu do czasu wyczyścić rysunek za pomocą polecenia w menu Narzędzia/Wyczyść. W oknie „Wyczyść” po lewej stronie znajdują się opcje, umożliwiające usunięcie (wszystkich) nieużywanych zasobów. Po prawej stronie zaś można usunąć duplikaty. W ten sposób Vectorworks nie musi obliczać zbędnych elementów na rysunku.
  • Zwróć uwagę na złożoność obiektów. Jest to szczególnie ważne w przypadku zaimportowanych obiektów, m.in. typu SketchUp, DWG, 3ds Max. Im więcej segmentów lub punktów kontrolnych posiada obiekt, tym dłużej trwa obliczanie obiektu. Dotyczy to zarówno obiektów 2D, jak i 3D. Unikaj obiektów o skomplikowanej geometrii, korzystając z następujących opcji:
    • Przed importem przyjrzyj się najpierw uważnie obiektowi w bibliotekach Vectorworks.
    • Jeśli jest to prosty obiekt, spróbuj go samodzielnie narysować czy wymodelować.
    • Usuń zbędne obiekty.
    • Zredukuj obiekt do prostszej postaci.
    • Uprość geometrię, korzystając z polecenia w menu Modyfikacja/Uprość obiekt siatkowy, jeśli jest to tego typu obiekt. Jeżeli obiekt jest wielobokiem, użyj polecenia „Uprość wieloboki” w menu Modyfikacja/Przybornik.
  • W przypadku obiektów, które się powtarzają, użyj symbolu. Vectorworks rozpoznaje identyczne symbole, dzięki czemu szybciej oblicza duplikaty. W przypadku powielania grup, złożonych z pojedynczych obiektów, każde powtórzenie będzie liczone oddzielnie.
  • Im więcej obiektów jest widocznych na ekranie, tym więcej czasu Vectorworks będzie potrzebował na ich obliczenie. Stosuj filtry według klas i warstw, aby nie wszystko było widoczne w tym samym czasie. W ten sposób znacznie przyspieszysz obliczenia.
  • Jeśli chcesz nadać obiektowi powtarzalne wypełnienie, zamiast kopiować powtórzenie, zastosuj kreskowania lub motywy. Używając tego typu wypełnień, zarówno obliczenia, jak również edycja trwają krócej, gdy dana powierzchnia zmieni się.

Odpowiednie artykuły

Nie udało ci się znaleźć odpowiedzi? Zapytaj nas ↗