Czego szukasz?

Renderowanie obrazów

Enscape został zaprojektowany tak, by umożliwić szybki i łatwy proces renderowania obrazu, nie wymagając przy tym od użytkownika dogłębnej wiedzy na temat procesów i technik renderowania. Oznacza to w praktyce, że użytkownik nie musi poświęcać zbyt wiele czasu na edycję szerokiej gamy parametrów, aby uzyskać obraz zadowalającej jakości.

Na początek należy otworzyć okno Enscape. W tym celu kliknij ikonę „Start” (tj. „Uruchom Enscape w osobnym oknie”), znajdującą się na pasku narzędzi Enscape w programie Vectorworks. Ikona będzie widoczna, gdy klikniesz opcję Moduł renderowania Enscape w zestawie narzędzi dodatkowych Enscape.

Zestaw narzędzi Enscape w Vectorworks

Po uruchomieniu okna Enscape zobaczysz pasek narzędzi u góry okna.

Wstążka Enscape w otwartym oknie Enscape

Jeśli nie widzisz wstążki Enscape w górnej części okna, kliknij małą pomarańczową strzałkę, widoczną pośrodku okna, aby rozwinąć pasek narzędzi.

Jeśli nie możesz otworzyć okna Enscape, sprawdź, czy Twój system spełnia zalecane wymagania systemowe.

Typy renderowania

W programie Enscape można renderować pojedynczy obraz lub renderować wsadowo zestaw obrazów.

W przypadku renderowania pojedynczego obrazu można renderować bieżący widok lub najpierw wybrać wcześniej utworzone ujęcie widoku za pomocą opcji Menedżer widoków, a następnie kliknąć przycisk Zrzut ekranu. W oknie „Zapisz zrzut ekranu” wybierz lokalizację zapisanego renderu.

Przycisk „Zrzut ekranu”

Aby przycisk renderowania wsadowego stał się aktywny, trzeba najpierw utworzyć co najmniej jeden widok w panelu Menedżer widoków. Dopiero wtedy renderowanie wsadowe będzie możliwe. Jeśli ujęcia widoków nie są dostępne, przycisk ten będzie wyszarzony, tj. nieaktywny.

Ikona „renderowanie wsadowe”

Aby dowiedzieć się więcej na ten temat renderowania wsadowego, zajrzyj tutaj.

Ponadto możesz również skojarzyć widok z ustawieniami wizualnymi, a także zapisać zrzut ekranu w wirtualnej rzeczywistości VR. Inne funkcje eksportu to: Panoramy, Wideo, a także eksport projektu w postaci plików Standalone (EXE) lub plików Standalone w wersji Web.

Ustawienia rozdzielczości

Jednak przed wyrenderowaniem pierwszego obrazu Enscape należy dostosować rozdzielczość renderowania. Możesz zmienić rozdzielczość w oknie Ustawienia wizualne w zakładce Dane wyjściowe. Możesz wybrać dowolne ustawienia wstępne lub niestandardową rozdzielczość (maksymalnie do 8192x8192 pikseli włącznie), ale bądź ostrożny: korzystanie z bardzo wysokiej rozdzielczości może bowiem spowodować, że proces renderowania zostanie wydłużony. Wręcz może doprowadzić do zapchania pamięci VRAM twojego procesora GPU, a ostatecznie do awarii jednego z programów lub nawet obydwu na raz. Pamiętaj, aby w takim przypadku wysłać wiadomość do wsparcia technicznego Enscape, które wyjaśni, co spowodowało awarię i pomoże Ci rozwiązać problem.

Przycisk „Ustawienia okna Enscape”

Oprócz przycisku Zrzut ekranu można również zastosować skrót klawiszowy: SHIFT + F11, aby wykonać tę samą czynność. Aby ustawić własny klawisz skrótu, przejdź do Ustawień okna Enscape i w zakładce „Dane wejściowe” w sekcji Skróty klawiszowe naciśnij klawisz modyfikatora: CTRL, ALT lub SHIFT w połączeniu z innym klawiszem.

Ponadto masz możliwość dalszej personalizacji renderów za pomocą znaku wodnego i innych opcji, dostępnych w „Ustawieniach okna Enscape” w zakładce Personalizacja.

Jak uzyskać najlepszą jakość renderowanych obrazów?

Zdefiniowanie rozdzielczości na „Ultra HD” daje obraz o wysokiej rozdzielczości. Natomiast jeśli ustawisz również suwak Jakość renderingu w tym samym oknie Ustawienia wizualne (ale w zakładce Główne) na opcję Ultra, uzyskasz najwyższą możliwą jakość obrazu.

Jednakże użycie dla jakości renderingu opcji Wysoka lub nawet Średnia jest zwykle zalecane podczas korzystania z programu Enscape w czasie rzeczywistym, gdyż pozwala zaoszczędzić zasoby GPU. W razie potrzeby można zawsze przesunąć suwak na wyższą jakość. Jeśli podczas renderowania obrazów z Enscape do pliku wystąpią awarie, należy odpowiednio obniżyć rozdzielczość i jakość renderingu do wartości Full HD oraz Wysoka.

Wszystkie ustawienia (np. dla mgły, głębi ostrości itp.) są takie same zarówno dla renderowanych obrazów, jak i dla efektu końcowego (danych wyjściowych) w czasie rzeczywistym.

Jeśli dla parametru Jakość renderingu wybrano wartość Roboczą, wówczas w końcowym obrazie nie będzie odbić charakterystycznych dla szkła.

Jakość renderingu

W zakładce Obraz w oknie Ustawienia wizualne znajduje się opcja Automatyczny kontrast, która jest domyślnie wyłączona, co pozwala na dostosowanie suwakami dwóch innych parametrów: tj. podświetleń i cieni w renderze. Włączenie funkcji Automatyczny kontrast spowoduje wyszarzenie suwaków i zastosowanie optymalnego kontrastu do obrazu.

Opcja „Automatyczny kontrast” w sekcji ‘Poprawki”
Opcja „Zakres renderingu”

Zakres renderingu

Enscape posiada funkcję „Zakres renderingu”, którą można znaleźć na pasku narzędzi w Enscape.

UWAGA

Jeśli włączysz opcję Zakres renderingu, będzie ona zawsze aktywna w bieżącym widoku Enscape, również podczas korzystania z „Edytora wideo”.

Tak więc nadal będziesz mógł poruszać się po projekcie, a także edytować i wyświetlać podgląd wideo w oknie Enscape, gdy opcja Zakres renderingu jest włączona.Na poniższym zrzucie ekranu dla rozdzielczości wybrano opcję „Niestandardowa”: 500×2000.

Podgląd obrazu, gdy opcja „Zakres renderingu” jest włączona
Opcja „Eksportuj kanały z ID obiektu, ID materiału, kanał głębi i kanał alfa”

Podgląd obrazu, gdy opcja „Zakres renderingu” jest włączona

Jeśli chcesz przetworzyć obraz, na przykład w programie Photoshop, lub wkomponować render w fotografię poprzez dodanie przezroczystego tła, bardzo przydatną funkcją jest Eksportuj kanały z ID obiektu, ID materiału, kanał głębi i kanał alfa w karcie ustawień wizualnych „Dane wyjściowe”.

Gdy ta opcja jest aktywna, Enscape wyeksportuje cztery obrazy dla każdego obrazu lub widoku: obraz z okna Enscape; obraz, który jest stopniowany od bieli do czerni, w zależności od odległości kamery (tzw. kanał głębi) oraz rendery, które przypisują charakterystyczny kolor do każdego obiektu (tzw. kanał z ID obiektu) oraz każdego materiału (tzw. kanał z ID materiału):

Od lewej do prawej: standardowe renderowanie, renderowanie głębi (lub kanału alfa), renderowanie na bazie kanału z ID materiału oraz ID obiektu

Obrazy kanał z ID obiektu oraz kanał z ID materiału można wykorzystać do przetwarzania elementów obrazu. Załóżmy, że zamknąłeś projekt, wszystkie rendery zostały wykonane, ale zdajesz sobie sprawę, że jeden element wydaje się być zbyt ciemny. Zamiast zmieniać wszystko, można po prostu utworzyć maskę przy użyciu konkretnego koloru, co pozwala na edycję tylko części obrazu.Dodatkowo czarne tło może być stosowane jako kanał alfa, aby wyodrębnić rzeczywisty model i umieścić go na zdjęciu, chociaż może okazać się, że prościej będzie użyć opcji Zastosuj kanał alfa.Aby uzyskać różne obszary ostrości, można zastosować tzw. mapę głębi (ang. Depth Map).Wszystkie te czynności można wykonać w zaawansowanych programach do edycji obrazu – Enscape dostarcza tylko rendery.

Opcja „Zastosuj kanał alfa”

Eksport z kanałem alfa

Istnieje możliwość eksportu obrazów z wbudowanym kanałem alfa. Ta funkcja jest dostępna tylko po zdefiniowaniu formatu jako pliku .png, .exr, .tga.Aby umożliwić eksport obrazu za pomocą wbudowanego kanału alfa, zaznacz pole wyboru Zastosuj kanał alfa.

UWAGA

Jeśli na wyeksportowanym obrazie nie uzyskasz wyraźnych, czystych krawędzi (tj. niebieskie/czerwone artefakty będą widoczne na krawędziach po powiększeniu obrazu), a jednocześnie opcja Zastosuj kanał alfa jest włączona, rozważ użycie suwaka Aberracja chromatyczna. Znajdziesz go w Ustawieniach wizualnych -> Obraz -> Efekty graficzne. Ustaw go na wartość 0. Poniżej porównanie ustawień Aberracji chromatycznej: suwak włączony (wartość większa niż 0) oraz suwak wyłączony, tj ustawiony na zerze.

Folder domyślny

Folder domyślny

Jeśli zdefiniujesz lokalizację folderu domyślnego w zakładce Dane wyjściowe w Ustawieniach wizualnych, po kliknięciu ikony Zrzut ekranu okno „Zapisz zrzut ekranu” otworzy się we wskazanej lokalizacji. Zmiana lokalizacji jest możliwa niemal z marszu.W przypadku korzystania z renderowania wsadowego cała operacja wygląda tak samo, chyba że powiążesz widok z nadaną nazwą z zestawem wstępnych ustawień. W tym przypadku lokalizacja, do której wyrenderowany będzie widok, zależy od lokalizacji określonej w danym zestawie.Oznacza to, że można przypisać każdemu ujęciowi „Named View” osobną lokalizację podczas tego renderowania.

Opcja „Automatyczna nazwa”

Opcja „Automatyczna nazwa”

Włączenie opcji Automatyczna nazwa w karcie Dane wyjściowe w oknie Ustawienia wizualne spowoduje, że do nazwy pojedynczego obrazu będzie dodawany znacznik czasu (data i godzina). To samo dotyczy większej liczby obrazów (również widoków z nazwą) podczas Renderowania wsadowego.

Renderowanie wsadowe

Renderowanie wsadowe obrazów odbywa się po kliknięciu przycisku o tej samej nazwie.

Odpowiednie artykuły

No items found.
Nie udało ci się znaleźć odpowiedzi? Zapytaj nas ↗