Czego szukasz?

Biblioteka materiałów Enscape

Biblioteka materiałów Enscape zawiera wybór gotowych tzw. materiałów PBR (ang. Physically-Based Rendering), które można zaimportować do „Edytora materiałów Enscape”, a następnie użyć w takiej formie, w jakiej zostały pobrane lub edytować, aby utworzyć własne bogate zasoby na potrzeby projektowe.

Po imporcie materiałów do „Edytora materiałów” zasoby te będzie również można przypisywać powierzchniom w programie CAD, w którym używasz Enscape.

Dostęp do Biblioteki materiałów można uzyskać na dwa sposoby i warto wspomnieć, że program Enscape nie musi być wcale uruchomiony, aby uzyskać dostęp do Biblioteki materiałów Escape lub „Edytora materiałów Escape”, jeśli korzystasz z licencji jednostanowiskowej. Jednakże musi być dostępne wolne stanowisko, jeśli używasz licencji wielostanowiskowej.

UWAGA

„Biblioteka materiałów Enscape” oraz Edytor materiałów Enscape nie są obsługiwane w przypadku programu Revit 2018. Wynika to z faktu, że elementy zwane „API hooks” nie zostały udostępniony w tej wersji Revit. Aktywacja biblioteki odbywa się za pomocą przycisku na pasku narzędzi Enscape (np. w programach Revit lub SketchUp), ewentualnie przy użyciu odpowiedniej opcji w zestawie narzędzi dodatkowych Enscape (w Vectorworks).

Przycisk Biblioteka materiałów w programie Revit

Druga metoda polega na kliknięciu opcji w menu rozwijanym „Import z Biblioteki Materiałów Enscape”. Opcja ta znajduje się w oknie „Edytor materiałów Enscape”:

Opcja „Import z Biblioteki Materiałów Enscape” w oknie „Edytor materiałów Enscape”

Jej kliknięcie spowoduje otwarcie okna „Biblioteka materiałów Enscape”.

Okno „Biblioteka materiałów Enscape”

Biblioteka materiałów należy do podstawowych funkcji Enscape. W przypadku gdy licencja jest nieważna, wygasła lub brakuje wolnego stanowiska (niezależnie od tego, czy dotyczy to licencji pełnej, próbnej wynoszącej 14 dni czy wielostanowiskowej), dostęp do Biblioteki materiałów zostanie zablokowany. Na ekranie wyświetli się powiadomienie podobne do tego, które dodaliśmy poniżej.

The Enscape Material Library dialog window
Komunikat
WAŻNE

Przed importem jakichkolwiek materiałów należy zdecydować, czy projekt zostanie udostępniony innemu użytkownikowi. W takim przypadku należy użyć lokalizacji zapisu, do którego wszyscy użytkownicy pracujący nad projektem będą mieli dostęp. Zaleca się, by jak najwcześniej, tj. w początkowej fazie projektu, określić tę lokalizację. Dlatego należy zwrócić uwagę na ikonę „koła zębatego”, która znajduje się w lewym dolnym rogu okna – zarówno w Bibliotece materiałów, jak i Edytorze materiałów. Jeśli nie dostosujesz wcześniej lokalizacji zapisu, a plik projektu zostanie otwarty przez innego użytkownika, użytkownik ten nie będzie miał dostępu do materiałów przypisanych do projektu, ponieważ domyślną lokalizacją przechowywania jest lokalny komputer. W praktyce oznacza to, że materiały przypisane do projektu będą musiały zostać ręcznie zaimportowane i ponownie przypisane.

Komunikat

Gdy klikniesz ikonę „koła zębatego” w lewym dolnym rogu okna, otworzy się „Ścieżka zaimportowanej tekstury”. To okno umożliwia łatwe udostępnianie projektów poprzez zmianę lokalizacji, do której tekstury są importowane. Dzięki opcjom w tym oknie możesz przechowywać materiały np. na współdzielonym dysku sieciowym.Kliknij link do folderu, aby zmienić lokalizację przechowywania importowanych tekstur. Po wskazaniu ścieżki zapisu naciśnij „Zapisz”, aby zamknąć okno „Ścieżka zaimportowanej tekstury”.

Link do zaimportowanych (pobranych) materiałów

Gdy klikniesz ikonę „koła zębatego” w lewym dolnym rogu okna, otworzy się „Ścieżka zaimportowanej tekstury”. To okno umożliwia łatwe udostępnianie projektów poprzez zmianę lokalizacji, do której tekstury są importowane. Dzięki opcjom w tym oknie możesz przechowywać materiały np. na współdzielonym dysku sieciowym.

Kliknij link do folderu, aby zmienić lokalizację przechowywania importowanych tekstur. Po wskazaniu ścieżki zapisu naciśnij „Zapisz”, aby zamknąć okno „Ścieżka zaimportowanej tekstury”.

Projektowanie z Biblioteką materiałów Enscape

Jeśli zdecydujesz się zaimportować więcej materiałów jednocześnie, kliknij przycisk Importuj wybrane, który stanie się aktywny po zaznaczeniu co najmniej jednego materiału.

Ponadto możesz dodawać materiały do folderu Ulubione, klikając ikonkę gwiazdki w lewym górnym rogu każdego kafelka z zasobem. Zostaną one następnie wyświetlane w kategorii Ulubione. Wystarczy ponownie kliknąć gwiazdkę, aby usunąć dany materiał z folderu Ulubione.

Nowe materiały, które zostaną dodane do Enscape, pojawią się w folderze Nowe, a także zostaną wymienione w odpowiedniej kategorii.

Po zakończeniu importu materiału zostanie on dodany do „Edytora materiałów Escape”, w którym można go w razie potrzeby edytować.

Zapoznaj się z odpowiednimi artykułami o programach CAD, które znajdują się tutaj, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak pracować z „Edytorem materiałów Enscape” w danym programie CAD oraz jak importować paczki, tj. pliki wsadowe *.matpkg.

Zastąp materiały w programie CAD

Bieżące materiały w modelu CAD można zastąpić wstępnie zdefiniowanymi materiałami z biblioteki Enscape. Operację tę można wykonać w „Edytorze materiałów”.

Odpowiednie artykuły

Nie udało ci się znaleźć odpowiedzi? Zapytaj nas ↗